Generic Cialis Soft Kamagra Jelly Generic Female Viagra Generic Viagra Super Active Generic Priligy Generic Cialis Professional Generic Levitra Red Viagra Generic Viagra Jelly Generic Levitra Soft Brand Viagra Generic Viagra Caps Kamagra Generic Cialis Daily Viagra Gold Kamagra Polo Cialis Black in nederland hvor kjøpe generisk cialis på nett i Norge
nike cortez Scarpe nike air max scarpe asics nike air force Saucony polo camicie Polo Ralph Lauren nike roshe air max Scarpe Adidas scarpe Nike Scarpe louis vuitton Ray ban adidas Adidas superstar longchamp air max Cinture scarpe Puma Puma Scarpe new balance oakley converse
Туризам

Туризам

Испратено Туризам

Туризам:  Се понудува во склоп на природните езера, скијашките центри, бањскиот и ловен туризам; Летната понуда е концентрирана на Охридското, Преспанското и Дојранското езеро, а најголемите зимски рекреативни центри се Пелистер, Шар Планина, Бистра и Маврово..

http://www.kompas-nm.si/pocitnice-ohrid-izleti-makedonija/

http://en.wikipedia.org/wiki/Skopje

https://www.adria.si/sl/destinacije-in-leti/cp/ljubljana-skopje/

http://sl.wikipedia.org/wiki/Ohridsko_jezero-

Скопје е главниот и најголемиот град во Македонија, а воедно претставува административно политички, стопански, културен и образовно-научен центар. Се наоѓа во средишниот дел на Балканскиот Полуостров распространет на бреговите на реката Вардар.

 

slika1 Камениот мост навечер

slika2 Влезот на Старата скопска чаршија

slika3 Тврдината Кале

Slika4 Соборниот храм

Места од интерес за туристички разгледувања се:

 • Камениот мост, на реката Вардар кој е симбол на Скопје. Бил преработен во XV век и бидејќи е во централниот дел на градот, тој преставува врска помеѓу новиот и стариот дел.
 • Тврдината Кале. Првите ѕидини биле изградени на истото место, во почетокот на VI век. Калето доминира над левиот брег на реката Вардар со поглед на стариот дел на Скопје.
 • Православната црква „Св. Спас“, во стариот дел од градот е изградена во XIX век.Иконостасот содржи прекрасни дрвени резби, изрезбани од мијачките резбари Петре иМарко Филиповски и Макарие Фрчковски. Во дворот на црквата се наоѓа гробот на најголемиот македонски револуционер на XX век - Гоце Делчев.
 • Старата турска чаршија, каде има стари занаети, Безистенот, Чивте-амам и други објекти.
 • Мустафа-пашината џамија, изградена во 1492 година е еден од најубавите градби од Отоманскиот период на Скопје.
 • Јахја-пашина џамија во близината на центарот на Скопје.
 • Даут-пашината бања изградена во XV век како јавна бања. Се наоѓа на влезот на старата скопска чаршија и од 1948 година е адаптирана во уметничка галерија.
 • Феудалната кула крај Домот на АРМ.
 • Саат-кула во непосредна близина на Султан-муратовата џамија.
 • Соборниот храм Св. Климент Охридски. Таа се наоѓа во центарот на градот на десната страна на реката Вардар. Соборниот храм беше осветен во 1990 година.
 • Старата железничка станица, завршена во 1940/41 година. Своевремено една од најубавите железнички станици на Балканот. Часовникот на предната страна е застанат на 5:17 минути изутрина, моментот кога Скопје го погоди катастрофален земјотрес. Сега во зградата се наоѓа Музејот на град Скопје.
 • Музејот на современа уметност, се наоѓа на тврдината Кале.
 • Милениумскиот крст, се наоѓа на врвот на планината Водно непосредно над градот. Крстот е направен од челик со висина од 67 м и распон на краците од 46 m. Подигнат е по повод 2000-годишнината од раѓањето на христијанството.
 • Местото на родната куќа на познатот светски хуманитарец, Мајка Тереза близу поштадот „Македонија“.
 • Во близина на градот Скопје, покрај патот Скопје-Качани се наоѓа стар Аквадукт изграден од камен и тули со 55 лакови што се потпираат на масивни столбови. Тој служел за донесување вода до античкиот град скупи кој се наоѓа во непосредна близина до Скопје.
 • Улицата Македонија која е со прекрасна архитектура и каде што се наоѓа феудралната кула која Што денес е музеј.
 • Градскиот ѕид кој се состои од верижно поврзани блокови со висина од 24 метри и кули високи 45 метри - еден вид на ѕид-тврдина во модерна интерпретација, тој е изграден по земјотресот во 1963 и кој е проектиран од познатиот јапонски архитект Кензо Танге. Тој го обиколува центарот на градот од десната страна на реката Вардар. Кензо Танге исто така проектирал уште многу други градби кои не се реализирале.
 • Куршумли ан датира од XVI и се наоѓа во старата чаршија. Тоа е еден од најубавите локалитети во Скопје. Курсумли ан во минатото се користел како бања каде сто се бањале голем дел од населението.

EU direktiva o e-zasebnosti

Spletna stran uporablja piškotke za pravilno delovanje spletne strani. Z uporabo naše spletne strani se strinjate z namestitvijo piškotkov na vašo napravo.

Poglejte EU direktivo o e-zasebnosti.

Zavrnili ste piškotke. Odločitev lahko tudi spremenite.

Dovolili ste namestitev piškotkov na svoj računalnik. Odločitev lahko tudi spremenite.